Diğer SABIR değeri dökümanlar için tıkla

 

Sabır sıkıntılar karşısında dayanabilmek, metanet gösterebilmektir. Zaman süslü, renkli elbiselerle karşımıza çıktığı gibi, simsiyah yüzüyle de karşımıza dikildiği olur. Böyle zamanlarda soğukkanlı ve güçlü durabilmektir sabır.

 

“sabır acı, meyvesi tatlıdır” derler. Gerçekten de öyledir. Bazen yaşadıklarımız ağır gelir. Yerin binlerce kilometre altında kaynayan magmanın bir kırık bulunca patlaması gibi biz de böyle zamanlarda patlayacak yerler arar ve anlık öfkelere kapılabiliriz. Ancak bu anlık tepkiler çoğu zaman bize faydadan çok zarar getirir. Sabır gerektiren çok şeylerle karşılaşırız hayat denilen, şaşırtıcı sürprizlerini bizden esirgemeyen bu misafirlikte. Bazen birkaç dakika öncesine kadar gülüp eğlendiğiniz insanın ölümüne şahit olursunuz. Bazen tam işler yolunda giderken bir de bakarsınız ki işsiz kalmışsınızdır. Daha bir sürü olumsuzluk bize ne zaman kendini gösterir bilemeyiz. Rüzgar her zaman bizden yana olmuyor maalesef. Birden bire ters bir rüzgar neyimiz var neyimiz yok yerle bir edebilir.  Böylesi anlarda isyan edip, hayata küsmek kendimize zarar vermenin ötesinde hiçbir fayda sağlamaz bize. Karanlığı aşmak için çaba göstermek yerine bir de gözlerini bağlamak gibidir hayatın sıkıntıları karşısında hayata küsüp köşeye çekilmek. Büyükler “sabrın sonu selamettir” demişler. Sabır, sonunda bu dayanabilme gücü karşısında bize çıkış yolunu gösterecektir. Adeta bizi bir labirentin içinde sınıyormuşçasına sabırla çıkışı aramamız karşısında takdirini bizden esirgemeyecektir.

 

Dünyaya gelmek hepimiz için iyi ya da kötü yüzlerce olayın başımıza gelebileceğini kabul etmektir. Bunlardan bazılarını biz isteyebiliriz ama bazılarında ise bize tercih hakkı sunulmayabilir. Yani bazı olayları yaşamak ya da yaşamamak bizim elimizde değildir. Ancak bu olayların etkisinden kurtulmak ya da karanlığa kendimizi kapatmak bizim elimizdedir. Bu yüzden bu zorlu yolculukta en büyük arkadaşımızın sabır olduğunu unutmayın.

 

 

 

sabır kompozisyon (14),sabır konulu kompozisyon (13),sabır konulu yazılar (8),sabır konulu deneme (5),sabır konulu yazı (4),sabrın sonu selamettir kompozisyon (3),sabır konulu bir deneme (3),sabrın sonu selamettir (2),sabırla ile ilgili kompozisyon örnekleri (2),sabır kompozisoyn (2) kompozisyon örneği, sabır acı meyvesi tatlıdır, sabır konulu deneme, sabır konulu kompozisyon, sabır nedir, sabrın sonu selamettir